Az okostelefon-használat és a nyakfájás összefüggései: Új kutatási eredmények

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 1 perc

A modern technológia világában egyre többen szenvednek nyakfájdalomtól, főként a hosszan tartó okostelefon-használat miatt. Egy 2024-es kutatás szerint a felnőttek 75%-a tapasztal időszakos vagy tartós nyaki fájdalmat világszerte, míg a fiatalabb generációknál ez az arány még magasabb, elérve a 90%-ot. A statisztikák azt mutatják, hogy a 18 és 29 év közötti emberek több mint fele naponta átlagosan 5 óránál többet tölt okostelefon-használattal.

A kutatás eredményei

A Texas A&M Egyetem kutatói elsőként vizsgálták a tartós nyaki izomfeszülés hatásait a gerinc mechanikai struktúrájára és az izomműködésre. A kutatás során megállapították, hogy a hosszan tartó izomfeszülés megváltoztatja a gerinc görbületét és izomműködést, ami végső soron fájdalomhoz vezet. A kísérleti eredmények szerint a gerincoszlop görbülete 20%-kal változhat meg azoknál, akik hosszú ideig lefelé tartják a fejüket.

Ergonómiai megoldások

A kutatók javasolják, hogy a munkahelyeken és a mindennapi életben törekedni kell a jobb ergonómiai feltételek megteremtésére. Ez magában foglalja a képernyők megfelelő elhelyezését és a rendszeres szünetek beiktatását, hogy csökkentsék a nyakizmok túlterhelését. Statisztikák szerint a megfelelő ergonómiai beavatkozások akár 30%-kal is csökkenthetik a nyakfájdalom kialakulásának kockázatát.

A jövőbeni kutatások és innovációk lehetőségei

A kutatás eredményei új irányt mutathatnak a fájdalomcsillapítás és a megelőzés terén. A hosszú távú okostelefon-használók számára olyan új, innovatív megoldásokat fejleszthetnek, amelyek az eszközhasználat káros hatásait mérséklik. További kutatások szükségesek annak feltárására, hogyan lehetne hatékonyabb eszközöket és gyakorlatokat kifejleszteni a nyakfájdalom megelőzésére.

Forrás: ScienceDaily cikk

Hasonló cikkek

Tájékoztató

 

Blogunk célja, hogy megbízható és érthető egészségügyi információval lássa el az olvasókat.

 

A honlapon megosztott cikkek és anyagok írásakor elsődleges szándékunk, hogy tudományosan alátámasztott, hiteles adatokon alapuló tájékoztatást nyújtsunk.

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes orvosi konzultációt.

 

Minden egészségügyi döntés meghozatala előtt kérjük, konzultálj orvosoddal vagy más szakképzett egészségügyi szakemberrel!

 

A weboldal tartalmát, ne használd öndiagnózisra vagy önkezelésre! Amennyiben egészségügyi problémával szembesülsz, haladéktalanul keresd fel orvosodat vagy hívj sürgősségi segélyszolgálatot!

© 2024, Egészség Életmód – Légy önmagad legjobb verziója