A modern technológia világában egyre többen szenvednek nyakfájdalomtól, főként a hosszan tartó okostelefon-használat miatt. Egy 2024-es kutatás szerint a felnőttek 75%-a tapasztal időszakos vagy tartós nyaki fájdalmat világszerte, míg a fiatalabb generációknál ez az arány még magasabb, elérve a 90%-ot. A statisztikák azt mutatják, hogy a 18 és 29 év közötti emberek több mint fele naponta átlagosan 5 óránál többet tölt okostelefon-használattal.
A kutatás eredményei
A Texas A&M Egyetem kutatói elsőként vizsgálták a tartós nyaki izomfeszülés hatásait a gerinc mechanikai struktúrájára és az izomműködésre. A kutatás során megállapították, hogy a hosszan tartó izomfeszülés megváltoztatja a gerinc görbületét és izomműködést, ami végső soron fájdalomhoz vezet. A kísérleti eredmények szerint a gerincoszlop görbülete 20%-kal változhat meg azoknál, akik hosszú ideig lefelé tartják a fejüket.
Ergonómiai megoldások
A kutatók javasolják, hogy a munkahelyeken és a mindennapi életben törekedni kell a jobb ergonómiai feltételek megteremtésére. Ez magában foglalja a képernyők megfelelő elhelyezését és a rendszeres szünetek beiktatását, hogy csökkentsék a nyakizmok túlterhelését. Statisztikák szerint a megfelelő ergonómiai beavatkozások akár 30%-kal is csökkenthetik a nyakfájdalom kialakulásának kockázatát.
A jövőbeni kutatások és innovációk lehetőségei
A kutatás eredményei új irányt mutathatnak a fájdalomcsillapítás és a megelőzés terén. A hosszú távú okostelefon-használók számára olyan új, innovatív megoldásokat fejleszthetnek, amelyek az eszközhasználat káros hatásait mérséklik. További kutatások szükségesek annak feltárására, hogyan lehetne hatékonyabb eszközöket és gyakorlatokat kifejleszteni a nyakfájdalom megelőzésére.
Forrás: ScienceDaily cikk