A falafelt mindenki ismerheti. Húsmentes napokon nagyon is jól jön ez a recept. Nagyon finom, és kiválóan laktat. Ezenkívül valóban egészséges is.
Miért pótolhatja a húst? Mert csicseriborsó az alapja, melynek nagyjából 20%-a fehérje. Érdemes tudni, hogy a növényi fehérje nem teljes értékű fehérje (nincs benne meg mind a 9 esszenciális aminósav).
Ezért nem elég önmagában növényi fehérjét fogyasztani, a maradék aminósavakat is pótolni kell – akár növényi forrásból.
Például a kukorica és a bab együtt fogyasztva a teljes szükséges aminosav skálát tartalmazza, de külön-külön nem jók.
Viszont, ha eszel húst is, akkor az a néhány nap, amikor kihagyod a húst, tökéletes lesz a tiszta növényi fehérje is – kivéve ha testépítő vagy, de akkor amúgy is tisztában vagy ezzel. Tehát az átlag ember számára tökéletes a csicseriborsó, ami egészséges is. Mire jó?
Mire jó a csicseriborsó?
Mivel élelmi rostokban gazdag, így támogatja emésztésünk munkáját, és segít megszabadulni a bélfalakon lerakódott salakanyagoktól.
Segíti a koleszterin kiürülését szervezetünkből, ezáltal csökkentve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Magas triptofán tartalma miatt a fáradt, kimerült embereknek nyújthat segítséget. Gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Pektintartalma segíthet csökkenti az étkezések utáni hirtelen vércukorszint-emelkedést, így cukorbetegek számára is jó választás.
Alacsony zsír- és magas rosttartalma kedvezően hat a fogyókúrázókra.
Falafel recept
Ne feledjük el, hogy a falafelben sok más értékes tápanyag is megtalálható a csicseriborsón kívül. Nem jó ötlet csak falafelen élni, de mindenképp egy jó választás a húspótlásra.
Hozzávalók 20 darabhoz:
- 30 dkg száraz csicseriborsó
- fél fej vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 2 evőkanál tönkölyliszt
- 1 teáskanál himalája só
- 2 teáskanál őrölt római kömény
- 1 teáskanál őrölt koriander
- 1 mokkáskanál cayenne borsos chilipor (vagy külön őrölt bors és chili)
- kókuszzsír a sütéshez
Falafel elkészítés:
- A csicseri borsót áztassuk be előző nap, sok vízben.
- Másnap a csicseriborsót alaposan összeturmixoljuk.
- Hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát, a lereszelt fokhagymát, a lisztet, a fűszereket, az aprított petrezselymet. Ezután botmixerrel paszta állagúra turmixjuk, majd néhány órára hűtőbe tesszük.
- Egy mélyebb edényben felforrósított kókuszolajban, diónyi gombócokat kb. 4-4 perc alatt mindegyik oldalukat aranybarnára sütjük.
Jó étvágyat!
Főkép forrása: simplyleb.com