Természetes jelenség a hajhullás. A hajhullás mértéke is változó, általában tavasszal és ősszel jobban hullik. Ezenkívül a stressz hatására illetve nőknél hormonális változáskor is megnövekedhet a kihullott hajszálak mennyisége.
Átlagosan napi 100 kihullott hajszál miatt még nem kell aggódni. A hajhullás akkor jelent problémát, ha a kihullott hajszálak helyén nem nő másik hajszál.
A hajhullás nem összetévesztendő a hajszál elvékonyodásával. Ez a jelenség azzal jár, hogy a hajzat elveszíti régi dús kinézetét – hölgyeknél a menopauza után sokszor megfigyelhető jelenség.
Hajhullást sok dolog okozhat, például örökletes tényezők, pajzsmirigy problémák, nőgyógyászati panaszok, gyógyszer mellékhatásai, krónikus gyulladások, vitamin- és ásványi anyag hiány, illetve a fejbőrt érő gombás fertőzés is.
Nincs általános „gyógyszer”
Mivel a túlzott hajhullásnak nagyon sok oka lehet, ezért nincs általános megoldás a problémára. Érdemes orvoshoz fordulni és részletesen beszámolni a hajhullás fokozódásától számított időszakról.
Továbbá egy vérvizsgálat illetve a hajszálak mikroszkópos elemzése (trichogramm) is hozzásegítheti a pácienst a megoldáshoz.
Nagyon sokféle kezelés létezik, hiszen a kiváltó okok is sokfélék lehetnek.
Általában a hajhullás csak egy következmény. Ilyen esetben az ok megszüntetése után a hajhullás is megszűnik. Sokszor a szülés után is megfigyelhető hajhullás önmagától megszűnik.
A szülés felborítja a nők hormonrendszerét, amely természetes módon helyre áll – ez viszont időbe telik.
Türelem! Türelem! Türelem!
Bármilyen terápia mellett döntünk, tudni kell, hogy a haj ciklusokban nő. A hajnövekedés első ciklusa (anagén) 2-4 évig tart. A második ciklus (katagén) átmenetinek mondható.
Ez akkor következik be, amikor a haj növekedése hirtelen megáll. Ez mindössze néhány napig tart. Végül következik a harmadik szakasz (telogén), ami 2-4 hónapig tart.
Ebben az időszakban hullik ki a hajszál. Ezen időszakban a hajszál fájdalom nélkül kihúzható.
Emiatt a hosszú hajciklus miatt ne számítsunk arra – bármilyen terápiát is alkalmazunk –, hogy néhány nap alatt jelentős változás fog bekövetkezni. Általában 3-6 hónapot követően érezhető a terápiák haszna.
Mit tehetünk a megelőzés és a kezelés érdekében?
A megelőzés a legjobb módszer, de ha már hullik a hajunk, az orvos által előírt terápia mellett is sokat javíthat a helyzetünkön, ha néhány alapvető dolgot betartunk:
- Ápoljuk a hajunkat megfelelően – Ügyeljünk a fejbőrünk és hajunk egészségére. A legtöbb hajápoló termék kőolajszármazékból készül. Ezek a hatóanyagok nem tesznek jót sem a hajnak, sem a fejbőrnek. Ezenkívül használunk még hajfestéket, zselét, hajhabot és még sorolhatnám milyen termékeket. Válasszunk mindig természetes anyagokat – és csak annyi anyagot használjunk, amennyire valóban szüksége van a fejbőrnek és a hajnak.
- Táplálkozzunk egészségesen – A fejbőrt és a hajszálakat belsőleg is ápolni kell. Megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot kell magunkhoz venni, hogy a hajunk szép legyen. A haj és a bőr egészségének megőrzéséhez nélkülözhetetlen az A-, B-, H-, C- és E hajvitaminok. Ezenkívül a vas, a cink, a kalcium, a kén és a réz is segíthet – például az elvékonyodás, hajhullás és a töredezettség megelőzésében.
- Sportoljunk! – Miben segíthet a sport? A rendszeres sportnak sok előnyös hatása van a szervezetünkre. Ezek közé tartozik az is, hogy fokozza a fejbőr oxigén ellátottságát. Alapvetően jó, ha a szervezetünk sok oxigénhez jut, de a fejbőr esetében ez serkenti a hajnövekedést is.