A kókuszlisztet egyre több ember fedezi fel. A népszerűsége nem véletlen, hiszen rengeteg egészségügyi előnye van, ráadásul ínycsiklandozó ételeket készíthetünk belőle.
Ezen felül gluténmentes alternatíva a hagyományos lisztekhez képest. Tápanyagtartalmát tekintve rostokban, zsírokban és fehérjében gazdag, a cukor tartalma és glikémiás indexe alacsony.
Mi is az a kókuszliszt?
A kókuszliszt-gyártók kezdetben a kókusztej tápláló melléktermékét kókuszliszt formájában adták el a gazdáknak. A gazdálkodók tudják, hogy a kókuszliszt kiváló szerves trágya és takarmány-kiegészítő forrás.
Az elmúlt néhány évtizedben, ahogy egyre több kutatás jelent meg a kókuszliszt számos egészségügyi előnyének alátámasztására, az értékes szuperélelmiszerek emberi fogyasztása is növekedett.
A kókuszlisztet a friss kókuszdió húsának lereszelésével nyerik. Ezután dehidratálják és zsírtalanítják, vagyis az olajat kivonják. Az eredmény egy finom por, amely a búza- vagy gabonaliszthez hasonló megjelenésű és érzetű.
A legtisztább és organikus forma a kókusz íz hiánya miatt akár egy tapasztalt szakácsot is megtéveszthet.
A kókuszliszt előnyei
A kókuszliszt felhasználásának számtalan előnye van, többek között az, hogy nagyon gazdag tápanyagokban, alacsony kalória tartalmú és sokoldalúan felhasználható.
Ezenkívül a kókuszliszt a letöbb esetben nem okoz emésztési problémát vagy káros autoimmun választ, ahogyan azt sok másik liszt.
1. Magas rosttartalmú
Más lisztektől eltérően a kókuszliszttermészetes rosttartalma 75% (9-10 gramm két evőkanálban). A rostok létfontosságúak az egészséges emésztés, valamint a szervezet eliminációs és méregtelenítő folyamatainak fenntartásához.
A szakértők napi 20-15 gramm rost elfogyasztását javasolják. A modern élelmiszergyártók és gyógyszergyártók mesterségesen előállított rostok széles választékát forgalmazzák a liszt dúsítására.
Ezek a szintetikus alternatívák azonban gyakran károsabbak, mivel túlságosan agresszív kötőanyagokat, tartósítószereket és káros vegyi anyagokat tartalmaznak.
Ha shake-hez, joghurthoz vagy szószokhoz adjuk – ez egy igazán ízletes módja annak, hogy kiegyensúlyozott és egészséges módon juttassuk be a szükséges rostmennyiséget.
2. Nyomelemekben gazdag
Míg a legtöbb gabonát (nevezetesen a búzát, a kukoricát és a szójababot) tömegesen termesztik kimerült ipari mezőgazdasági talajokon, és genetikai módosításnak vannak kitéve, a kókuszdió a természetben előforduló ásványi anyagok frissítő forrása.
A kókuszpálmát általában a trópusok ásványi anyagokban gazdag vulkáni talajain termesztik, természetesen tengervízzel trágyázva, amely az emberi szervezet számára szükséges összes mikrotápanyag teljes kombinációját tartalmazza. A szemekkel ellentétben a kókuszdió nem tartalmaz fitinsavat.
3. Alacsony a könnyen emészthető szénhidráttartalma
A finomított lisztek egyszerű szénhidrátokban koncentrálódnak, amelyek gyorsan metabolizálódnak, és egészségtelen vércukorszint-ingadozásokat okoznak a szervezetben.
A szervezetben stressz indukálódik, ami hormonális szabályozási zavarokhoz, gyulladásos folyamatokhoz és súlygyarapodáshoz vezet.
Ezért a cukorban gazdag tészta és más finomított lisztből készült receptek kimaradnak az egészséges táplálkozásból.
Tanulmányok szerint a kókuszliszt csökkenti a glikémiás indexet. Alacsony egyszerű szénhidráttartalma magas rosttartalmával kombinálva vércukorszintet jótékonyan befolyásoló lisztté teszi.
4. Hipoallergén, gluténmentes
Napjainkban széles körben elterjedt az allergia és a különféle termékekkel szembeni intolerancia. Sajnos az allergiás vagy intoleranciában szenvedők számára rendelkezésre álló alternatívák mesterségesen előállítottak és egészségtelenek.
A fehérjében, ásványi anyagokban, vitaminokban és egészséges zsírokban természetesen gazdag kókuszliszt, vaj és tej egészséges és tápláló alternatívát kínálhat.
Kevesen allergiásak a kókuszra, gyakran ajánlják búza-, dió-, szója- és tejallergiára. A kókuszliszt felhasználásával készült receptek széles választéka könnyen elkészíthető és nagyon ízletes, csodálatos módot kínálva arra, hogy ne mondjunk le kedvenc finomságainkról, még akkor sem, ha allergiások vagyunk.
A kókuszliszt tápanyagtartalma
Az alábbi értékek 100 g kókuszlisztre vonatkoznak:
- Energia: 259 kcal
- Fehérje: 19 g
- Zsír: 8 g
- Szénhidrát: 26 g
Felhasználási trükkök, tippek
Az alábbi tanácsokat és tippeket érdemes megfogadni, amikor elkezdjük a kókuszlisztet felhasználni, hiszen sok bosszúságtól és kényelmetlenségtől óvhat meg minket:
- A normál liszt nem cserélhető egy az egyben kókuszlisztre. Mivel a két „liszt” közelről sem tekinthető azonosnak.
- A kókuszliszt rendkívül jó nedvszívó, ezért nagyon keveset kell az ételbe tenni. A gyakorlatban a normál lisztnek a negyedét vagy harmadát kell kókuszlisztből felhasználni (pédául 10 dkg normál liszt helyett 3 dkg kókuszliszt). Ezenkívül 100 g kókuszliszthez kb. 2 dl folyadék szükséges – de ez a gyakorlatban sok mindentől függ!
- A kókuszliszt mellé több tojást kell tenni. Az arány nagyjából 100 g kókuszliszthez 6 kis méretű tojás – ez is a felhasználástól függ. A sok tojásra azért van szükség, mert különben nagyon tömör lesz a végeredmény. Érdemes bevált recepteket használni és a kísérletezést másokra hagyni.
- Ha panírozáshoz használjuk, akkor a normál liszt adagoknak megfelelő mennyiséget vehetjük alapul.
- A kókuszliszt csomós! Alaposan el kell keverni a recept többi száraz anyagával mielőtt nedvesség éri.
A kókuszlisztből készült ételek általában sűrűek és szárazak. Ezt megfelelően sok tojással és az ételbe kever gyümölcspéppel vagy zöldségpéppel lehet ellensúlyozni.