A magnézium segíti a szív, az izmok és az immunrendszer megfelelő működését – és valószínűleg túl keveset fogyasztunk belőle. Azt érdemes tudnod, hogy az elégtelen bevitel és a hiány között óriási különbség van.
A valódi hiány nagyon ritka, tünetei: émelygés, hányás, fáradtság, étvágytalanság. Annak ellenére, hogy a magnézium hiány ritka dolog vannak esetek, amikben a kockázata növekszik.
És ha még nincs is hiányunk, akkor is jó lehet rá odafigyelni.
A kettes típusú cukorbetegek, a magas vérnyomás vagy az emésztési zavarok (például Crohn vagy cöliákia), valamint azok akik gyomorégésre és csontritkulásra valamilyen gyógyszert szednek a magnéziumhiány kockázatával kerülnek szembe.
Ez a cikk nagyon sokat segíthet, mert természetes módon érheted el a szükséges egyensúlyt. Bármilyen gyógyszer mellé eheted ezeket az ételeket.
Mennyi magnéziumra van szükségünk?
A testünkben lévő magnézium 60%-a a csontokban, a többi része pedig a szöveteinkben található. Nagyjából 1%-a a vérben van, de ez szinte elhanyagolható mennyiség.
Ne legyünk a saját magunk orvosa! Ne találjuk ki magunk, hogy vajon elegendő magnézium van-e a testünkben. Inkább menjünk el az orvoshoz, majd ő megmondja.
Ezután pedig azt is közölni fogja, hogy mennyit kell ennünk. Általánosságban elmondható, hogy a férfiaknak 400 mg, míg a nőknek 310 mg a napi szükséglete. Ez 30 éves kor felett, 420 mg-ra illetve 320 mg-ra emelkedik.
Magnézium tartalmú ételek
Szezámmag
30 gramm pörkölt szezámmagban 101 mg magnézium található. Jó forrása a cinknek (ami potencianövelő), a vasnak és a B-6 vitaminnak.
A B-6 vitamin vízben oldódó, ezért érdemes mindennap enni. A szezámmagot ehetjük salátákhoz, süteményekhez vagy akár kenyérhez is.
Banán
Egy közepes banánban 33 mg magnézium található. Amikor a banán még egy kicsit zöld, a legjobb forrása lehet a rezisztens keményítőnek (egy tanulmány szerint ezzel több kalóriát képes elégetni a szervezet) és az egészséges szénhidrátnak.
Megtölti a hasat és felturbózza az anyagcserét. A kálium tartalma pedig segít a helyes vérnyomás megtartásában.
Napraforgómag
30 gramm napraforgómag 128 mg magnéziumot tartalmaz. Meglepően jó forrása a kalciumnak, ami a csontok egészségéért felelős.
Mivel magas a kalóriatartalma ezért mértékkel kell fogyasztani, de többszörösen telítetlen zsírtartalma miatt a koleszterinszint beállításában is segítségünkre lehet.
Figyelni kell arra is, hogy lehetőleg nyers napraforgó magot vásároljunk, mert a feldolgozottakhoz hozzáadnak mindenfélét, amire nem lesz szükségünk (például nátrium).
Tofu
A vegetáriánusok egyik népszerű fehérje forrása a tofu, melyből 60 gramm 37 mg magnéziumot tartalmaz. Magas kalcium és vas tartalma is fontos a szervezetünk számára.
A tofu felveszi az ízét annak, amiben elkészítjük, így széles körben használhatjuk. Sokszor használják hús helyett mindenféle ételben, például pörkölt és húsos saláták.
Kesudió
30 gramm kesudió 89 mg magnéziumot tartalmaz és a napi vas szükségletünknek nagyjából a 10%-át. Ezenkívül remek forrása a folsavnak és a K-vitaminnak is.
A kesudió önmagában is nagyon finom nassolni való, de itt is figyelni kell arra, hogy nyers formában szerezzük be. Ahogy az összes dióféle, a kesudió is nagyon jól illik a salátákhoz.
Mandula
Az E-vitaminban gazdag mandula 30 grammjában 105 mg magnézium van. Megerősíti az immunrendszert és hozzájárul a szemegészségéhez antioxidáns hatása miatt.
Omega-3 zsírsavat és fehérjéket is bőséggel tartalmaz. A mandula nagyon finom süteményekhez vagy akár salátákhoz is.
Brokkoli
60 gramm főzött brokkoli 51 mg magnéziumot tartalmaz. A keresztesvirágú brokkoli több C-vitamint tartalmaz, mint a narancs.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a sok brokkolit fogyasztók körében kevesebb a rákos megbetegedés. Enyhén párolva nagyon ízletes. A paradicsom különösen jól kiemeli az ízét.
Zabpehely
120 gramm főzött zabpehely 57 mg magnéziumot tartalmaz. Ez az egészséges teljes kiőrlésű gabona feltölthet folsavval, rosttal és káliummal.
Továbbá csökkentheti a koleszterin szintet és nagyon sok omega-3 zsírsav található benne. Nagyon kellemes csemege lehet, akár reggelire is.
Bármilyen feltéttel ízletes – csak ne cukrozzuk meg, inkább használjunk valamilyen édesítőt (például xilit).
Főkép forrása: livescience.com