Új kutatások szerint a Mayo Clinic tudósai mesterséges intelligencia (MI) és gépi tanulás segítségével elemzik az elektroencefalogram (EEG) teszteket, hogy gyorsabban és pontosabban azonosíthassák a demencia korai jeleit.
Az EEG, amelyet hagyományosan epilepszia kimutatására használnak, az agyi aktivitást monitorozza. Az MI technológia lehetővé teszi, hogy a szakértők olyan finom mintázatokat észleljenek, amelyeket az emberi szem nem lát, ezáltal segítve a kognitív problémák, például az Alzheimer-kór és a Lewy-testes demencia korai felismerését.
A kutatók több mint 11 000 beteg EEG adatait elemezték, és gépi tanulási algoritmusokat alkalmaztak, hogy az agyhullámokat hat specifikus jellemzőre bontsák. Az eredmények szerint az MI által támogatott EEG elemzés gyorsabban és pontosabban azonosítja a kognitív problémákat, mint a hagyományos módszerek, például a memóriatesztek, a folyadékbiomarkerek vagy az agyi képalkotás.
Dr. David T. Jones, a Mayo Clinic Neurology AI Program igazgatója szerint az MI segíthet az orvosoknak a megfelelő diagnózis felállításában és a legjobb kezelés kiválasztásában, különösen azokban a közösségekben, ahol korlátozott a hozzáférés a speciális klinikákhoz és berendezésekhez.
Az MI és az EEG kombinációja nem helyettesíti a meglévő vizsgálatokat, de kiegészítő eszközként szolgálhat, amely gazdaságosabb és hozzáférhetőbb a korai diagnózis felállításához. A kutatás további validálást igényel, de a cél az, hogy az új technológiákat beépítsék a klinikai gyakorlatba, növelve az értékelések pontosságát és elérhetőségét.
Forrás: Mayo Clinic News Network