Puffadás – Mit tehetünk ellene?

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 3 perc

Az olyan napokon, mint az ünnepek, amikor túlzásba vittük az ételt és az alkoholt, vagy amikor nem kaptunk be semmit, mert pörgős napunk volt, úgy érezzük, mintha valaki levegőt pumpált volna a gyomrunkba.

Egyeseknél ez az állapot elmúlik, de másokat elég gyakran zavar. Ilyen esetekben azonban ne nyúljunk azonnal a tablettákért. Először próbáljunk ki néhány otthoni módszert a puffadás ellen.

Mi is az a puffadás?

A puffadás olyan állapot, amelyben a gyomor szövetei megduzzadnak vagy kitágulnak. A valóságban úgy érzed, mintha lenyeltél volna egy felfújt léggömböt.

Az, hogy ez az állapot milyen gyorsan múlik el, az azt okozó okoktól függ. A puffadást különféle tényezők válthatják ki, és akár betegség jele is lehet.

A puffadás okai

A puffadás okai közé tartozhatnak:

  • Élelmiszerek, például hüvelyesek, brokkoli, karfiol vagy szénsavas italok
  • Rossz emésztés
  • Változások az étrendben vagy hosszan tartó koplalás
  • Zabálás
  • Székrekedés vagy hasmenés
  • Mentális problémák vagy stressz
  • Gyógyszerek, mint antacidok, aszpirin és fájdalomcsillapítók
  • Laktóz intolerancia
  • Vas-kiegészítők és multivitaminok
  • Irritábilis bél szindróma, gyomorhurut, rák vagy premenstruációs szindróma.

Mit tehetünk puffadás ellen házilag?

Köztudott tény, hogy a gyógyteák segíthetik az emésztőrendszer normális működését, csillapíthatják a fájdalmat, a kellemetlen érzéseket és még a puffadást is csökkenthetik.

Íme néhány gyógynövény, és egyéb házi praktikák amelyek barátaid lesznek a harcban:

1. Menta tea

Forraljunk alacsony lángon 5 percig 1 tk. száraz vagy egy marék friss mentalevelet. Ezután szűrjük le, és ízlés szerint adjunk hozzá mézet. Fogyasszuk a teát naponta legalább háromszor.

A borsmenta tea rendkívül hatékony az emésztési problémák kezelésében, beleértve a puffadást is. Görcsoldó és nyugtató hatása elősegíti a gázok felszabadulását és enyhíti a görcsöket.

2. Kamilla tea

Gőzöljünk 1-2 tk. száraz kamillát 5-10 percig egy csésze forró vízben. Szűrjük le és adjunk hozzá mézet ízlés szerint. A teát melegen kell inni és naponta 1-3 alkalommal javasolt ezt a szeánszt elvégezni.

A kamilla teát évszázadok óta használják gyomorpanaszok enyhítésére. Nyugtató hatása van, amely segít a duzzadt gyomron puffadás esetén.

3. Édeskömény (vad édeskömény) mag tea

Adjunk hozzá 1/2-1 tk. zúzott vad édesköménymagot egy csésze forrásban lévő vízhez, és lassú tűzön pároljuk 5-10 percig. Szűrjük le és adjunk hozzá mézet ízlés szerint.

Fogyasszuk ezt a teát naponta 2-3 alkalommal. Alternatív megoldásként fél teáskanálnyit is elrághatsz a magokból minden nap.

Az édesköménymag olyan vegyületeket tartalmaz, mint az esztragol, fenkon és anetol, amelyek görcsoldó tulajdonságokkal rendelkeznek, segítik a gázok felszabadulását és enyhítik a puffadást.

4. Fahéjas és mézes tea

Egy pohár forró vízhez adjunk hozzá 1 evőkanál mézet és 1/2 tk. őrölt fahéjat. Jól keverjük össze, és fogyasszuk éhgyomorral. Ez a tea enyhíti a gyomorfájást, segít a gáz- és emésztési problémákon.

5. Gyömbér tea

Forraljunk fel egy darab gyömbért egy csésze vízben 3-5 percig alacsony lángon. Szűrjük le és adjunk hozzá mézet ízlés szerint. Fogyasszuk napi háromszor.

A gyömbér csökkenti a gázképződést a belekben, enyhíti a görcsöket és az emésztési zavarokat.

6. Meleg víz citrommal

Adjunk hozzá 1 tk. citromlét egy pohár meleg vízhez. Kívánság szerint mézet is adhatunk hozzá. Fogyasszunk minden reggel egy pohárral ebből a keverékből.

A citrom természetes vízhajtó, és meleg vízzel keverve enyhe hashajtó hatású. Ez a keverék hasznos a gyomorban a túlzott só miatti folyadékvisszatartás okozta puffadás ellen.

7. Banán

Iktassunk be napi étrendünkbe 1-2 jól érett banánt. Rostban és káliumban gazdag. Emiatt kiváló gyógyírt jelentenek a gyomorban lévő folyadékvisszatartás okozta puffadás ellen.

A banán magas káliumtartalma szabályozza a szervezet nátriumszintjét.

8. Joghurt

A friss tej a gázképződés, a puffadás és az emésztési zavarok ismert oka. Ezzel szemben a joghurt pontosan az ellenkező hatást fejti ki. Számos probiotikumot tartalmaz, amelyek helyreállítják és támogatják a bélflórát.

A legjobb eredmény érdekében adjunk hozzá egy csipet köményt a joghurthoz.

9. Illóolajok

Keverjünk össze 3-4 csepp borsmenta- vagy édesköményolajat 2 tk. kókusz-, mandula– vagy olívaolaj. Ezzel a keverékkel naponta egyszer gyengéden masszírozzuk át hasunkat.

A borsmentaolaj görcsoldó hatású, amely ellazítja a belek izmait és enyhíti a puffadást. Az édesköményolaj csodálatos vízhajtó, görcsoldó és segít a gázok felszabadításában.

Hogyan lehet megelőzni a puffadást?

  • Kerüljük a gázképző ételeket, például a káposztát, a babot és a szénsavas italokat
  • Tegyük le a cigarettát és az alkoholt
  • Tegyünk intézkedéseket a székrekedés ellen
  • Mozogjunk rendszeresen
  • Cseréljük ki a nyers zöldségeket pároltra, a friss gyümölcsöket pedig szárítottra
  • Korlátozzuk a csokoládé, sült ételek, kávé, tej fogyasztását
  • Sétáljunk evés után
  • Együnk lassan, és jól rágjuk meg az ételt

A puffadást fejfájás, alvászavarok, rossz hangulat, szorongás, légzési nehézség, általános fáradtság, szívfájdalom, szapora szívverés, székrekedés vagy hasmenés, hányás, rossz szájíz, gyomorégés kísérheti.

Ha gyakran puffad a hasunk, orvoshoz kell fordulni, de ha csak ritkán fordul elő, próbáljuk ki a fent említett házi gyógymódok egyikét.

Hasonló cikkek

Tájékoztató

 

Blogunk célja, hogy megbízható és érthető egészségügyi információval lássa el az olvasókat.

 

A honlapon megosztott cikkek és anyagok írásakor elsődleges szándékunk, hogy tudományosan alátámasztott, hiteles adatokon alapuló tájékoztatást nyújtsunk.

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes orvosi konzultációt.

 

Minden egészségügyi döntés meghozatala előtt kérjük, konzultálj orvosoddal vagy más szakképzett egészségügyi szakemberrel!

 

A weboldal tartalmát, ne használd öndiagnózisra vagy önkezelésre! Amennyiben egészségügyi problémával szembesülsz, haladéktalanul keresd fel orvosodat vagy hívj sürgősségi segélyszolgálatot!

© 2024, Egészség Életmód – Légy önmagad legjobb verziója