Az olyan napokon, mint az ünnepek, amikor túlzásba vittük az ételt és az alkoholt, vagy amikor nem kaptunk be semmit, mert pörgős napunk volt, úgy érezzük, mintha valaki levegőt pumpált volna a gyomrunkba.
Egyeseknél ez az állapot elmúlik, de másokat elég gyakran zavar. Ilyen esetekben azonban ne nyúljunk azonnal a tablettákért. Először próbáljunk ki néhány otthoni módszert a puffadás ellen.
Mi is az a puffadás?
A puffadás olyan állapot, amelyben a gyomor szövetei megduzzadnak vagy kitágulnak. A valóságban úgy érzed, mintha lenyeltél volna egy felfújt léggömböt.
Az, hogy ez az állapot milyen gyorsan múlik el, az azt okozó okoktól függ. A puffadást különféle tényezők válthatják ki, és akár betegség jele is lehet.
A puffadás okai
A puffadás okai közé tartozhatnak:
- Élelmiszerek, például hüvelyesek, brokkoli, karfiol vagy szénsavas italok
- Rossz emésztés
- Változások az étrendben vagy hosszan tartó koplalás
- Zabálás
- Székrekedés vagy hasmenés
- Mentális problémák vagy stressz
- Gyógyszerek, mint antacidok, aszpirin és fájdalomcsillapítók
- Laktóz intolerancia
- Vas-kiegészítők és multivitaminok
- Irritábilis bél szindróma, gyomorhurut, rák vagy premenstruációs szindróma.
Mit tehetünk puffadás ellen házilag?
Köztudott tény, hogy a gyógyteák segíthetik az emésztőrendszer normális működését, csillapíthatják a fájdalmat, a kellemetlen érzéseket és még a puffadást is csökkenthetik.
Íme néhány gyógynövény, és egyéb házi praktikák amelyek barátaid lesznek a harcban:
1. Menta tea
Forraljunk alacsony lángon 5 percig 1 tk. száraz vagy egy marék friss mentalevelet. Ezután szűrjük le, és ízlés szerint adjunk hozzá mézet. Fogyasszuk a teát naponta legalább háromszor.
A borsmenta tea rendkívül hatékony az emésztési problémák kezelésében, beleértve a puffadást is. Görcsoldó és nyugtató hatása elősegíti a gázok felszabadulását és enyhíti a görcsöket.
2. Kamilla tea
Gőzöljünk 1-2 tk. száraz kamillát 5-10 percig egy csésze forró vízben. Szűrjük le és adjunk hozzá mézet ízlés szerint. A teát melegen kell inni és naponta 1-3 alkalommal javasolt ezt a szeánszt elvégezni.
A kamilla teát évszázadok óta használják gyomorpanaszok enyhítésére. Nyugtató hatása van, amely segít a duzzadt gyomron puffadás esetén.
3. Édeskömény (vad édeskömény) mag tea
Adjunk hozzá 1/2-1 tk. zúzott vad édesköménymagot egy csésze forrásban lévő vízhez, és lassú tűzön pároljuk 5-10 percig. Szűrjük le és adjunk hozzá mézet ízlés szerint.
Fogyasszuk ezt a teát naponta 2-3 alkalommal. Alternatív megoldásként fél teáskanálnyit is elrághatsz a magokból minden nap.
Az édesköménymag olyan vegyületeket tartalmaz, mint az esztragol, fenkon és anetol, amelyek görcsoldó tulajdonságokkal rendelkeznek, segítik a gázok felszabadulását és enyhítik a puffadást.
4. Fahéjas és mézes tea
Egy pohár forró vízhez adjunk hozzá 1 evőkanál mézet és 1/2 tk. őrölt fahéjat. Jól keverjük össze, és fogyasszuk éhgyomorral. Ez a tea enyhíti a gyomorfájást, segít a gáz- és emésztési problémákon.
5. Gyömbér tea
Forraljunk fel egy darab gyömbért egy csésze vízben 3-5 percig alacsony lángon. Szűrjük le és adjunk hozzá mézet ízlés szerint. Fogyasszuk napi háromszor.
A gyömbér csökkenti a gázképződést a belekben, enyhíti a görcsöket és az emésztési zavarokat.
6. Meleg víz citrommal
Adjunk hozzá 1 tk. citromlét egy pohár meleg vízhez. Kívánság szerint mézet is adhatunk hozzá. Fogyasszunk minden reggel egy pohárral ebből a keverékből.
A citrom természetes vízhajtó, és meleg vízzel keverve enyhe hashajtó hatású. Ez a keverék hasznos a gyomorban a túlzott só miatti folyadékvisszatartás okozta puffadás ellen.
7. Banán
Iktassunk be napi étrendünkbe 1-2 jól érett banánt. Rostban és káliumban gazdag. Emiatt kiváló gyógyírt jelentenek a gyomorban lévő folyadékvisszatartás okozta puffadás ellen.
A banán magas káliumtartalma szabályozza a szervezet nátriumszintjét.
8. Joghurt
A friss tej a gázképződés, a puffadás és az emésztési zavarok ismert oka. Ezzel szemben a joghurt pontosan az ellenkező hatást fejti ki. Számos probiotikumot tartalmaz, amelyek helyreállítják és támogatják a bélflórát.
A legjobb eredmény érdekében adjunk hozzá egy csipet köményt a joghurthoz.
9. Illóolajok
Keverjünk össze 3-4 csepp borsmenta- vagy édesköményolajat 2 tk. kókusz-, mandula– vagy olívaolaj. Ezzel a keverékkel naponta egyszer gyengéden masszírozzuk át hasunkat.
A borsmentaolaj görcsoldó hatású, amely ellazítja a belek izmait és enyhíti a puffadást. Az édesköményolaj csodálatos vízhajtó, görcsoldó és segít a gázok felszabadításában.
Hogyan lehet megelőzni a puffadást?
- Kerüljük a gázképző ételeket, például a káposztát, a babot és a szénsavas italokat
- Tegyük le a cigarettát és az alkoholt
- Tegyünk intézkedéseket a székrekedés ellen
- Mozogjunk rendszeresen
- Cseréljük ki a nyers zöldségeket pároltra, a friss gyümölcsöket pedig szárítottra
- Korlátozzuk a csokoládé, sült ételek, kávé, tej fogyasztását
- Sétáljunk evés után
- Együnk lassan, és jól rágjuk meg az ételt
A puffadást fejfájás, alvászavarok, rossz hangulat, szorongás, légzési nehézség, általános fáradtság, szívfájdalom, szapora szívverés, székrekedés vagy hasmenés, hányás, rossz szájíz, gyomorégés kísérheti.
Ha gyakran puffad a hasunk, orvoshoz kell fordulni, de ha csak ritkán fordul elő, próbáljuk ki a fent említett házi gyógymódok egyikét.