A sószobák az egyik legújabb innováció a nagy és kisebb városokban. Milyen előnyökkel járnak egészségünkre, és van-e hátrányuk? Utánajártunk a kérdésnek!
Mik azok a sószobák?
A sószobák viszonylag új irányzatot jelentenek hazánkban a fájdalomkezelésben. Leggyakrabban nagy szállodákban vagy gyógyüdülőhelyeken találkozunk velük, de az utóbbi időben önálló pihenőhelyként és különféle egészségügyi problémák esetén is segítséget nyújtanak.
A sószobák jellegüknél fogva a fenyőerdő, a tengerpart vagy a jól ismert sóbarlangok hangulatát próbálják a modern technológiák segítségével újrateremteni.
Segítenek telíteni a sószobában a légkört a só finom sószemcsékkel, mint természetes anyaggal. Leggyakrabban alpesi kősót használnak.
Úgy tartják, hogy a sórészecskékkel telített levegő segít a szervezetnek bizonyos betegségek leküzdésében, és sok más krónikus betegséget is megnyugtat.
Jellemző egy látogatás után, hogy a belélegzett sóktól a test könnyedsége, a lélek nyugodtsága és a szájüregben a sós íz érzése.
A só és jótékony hatásai a szervezetre
Nem véletlen, hogy a legtöbb ország folklórjában a sóval kapcsolatos mítoszok, legendák és mesék találhatók. Mérsékelt mennyiségben ennek a természetes anyagnak számos jótékony hatása van szervezetünkre.
A tengeri sót egészségesebbnek tartják – a tengervíz elpárologtatásával nyert természetes termék. Az iparilag finomított sóval ellentétben ez a fajta só nem esik át semmilyen feldolgozáson, és felhasználás előtt optimálisan tiszta marad. Ez azt jelenti, hogy lényegesen magasabb benne az ásványianyag-tartalom.
A tengeri só állítólag erősíti az immunitást, segít szabályozni a pH-szintet a szervezetben. Segít abban is, hogy megtisztuljunk a méreganyagoktól.
A himalájai sónak viszont számos sajátossága van. Nem véletlenül hívják ” fehér aranynak ” rózsaszín vagy vöröses színe ellenére. A benne lévő elemek között megtalálható a magnézium, szelén, kálium, kalcium, króm, mangán, réz, cink. Összehasonlításképpen, az asztali, finomított só csak nátrium- kloridot tartalmaz.
A só természeténél fogva:
- Segít megőrizni a folyadék mennyiségének egyensúlyát a szervezetben
- Hatással van az idegrendszerre és az abban lévő idegimpulzusok továbbítására
- Befolyásolja az izmokat és azok összehúzódását és ellazulását
- Segíti számos anyag működését a szervezetben és ezek cseréjét a test szövetei és rendszerei között
Az ajánlott napi sóbevitel körülbelül 3,5-4 gramm só egy felnőtt számára. Napi 5 grammig biztonságosnak tekinthető. A sóhiány azonban krónikus energiahiányhoz vezet a nátrium- és káliumhiány miatt.
Sószobák és a légzőrendszer betegségei
A só minden általunk kifejtett jótékony hatása után logikus, hogy a sószobák számos pozitív hatással vannak egészségünkre. Ezek egyike a légzőrendszerre és a tüdőre kínált terápia.
A sószobák jótékony tulajdonságai jelentősen javítják az életet olyan körülmények között, mint például az asztma. Az ok abban rejlik, hogy a levegőben lévő sóvegyületek megnyitják a légutakat és megkönnyítik a légzést, köszönhetően annak, hogy a só felszívja a légzőrendszerbe került folyadékokat.
Ennek a népszerű terméknek az antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságait nem szabad alábecsülni. Ezért a sószobák nagy segítséget jelentenek a tüdőgyulladás után légúti problémákkal és légzési nehézségekkel küzdők számára.
Sőt, mivel kitisztítja a nyálkahártyát, a sógőzökről azt tartják, hogy összességében kevesebb megbetegedéshez vezetnek. Ezért elmondható, hogy immunitást támogató funkciójuk is van.
A hatást fokozza, hogy a bennük lévő elemek szervezetünkbe jutva semlegesítik a szabad gyököket. Ez hosszabb sejtélettartamhoz és még erősebb immunrendszerhez vezet.
Ezért nem meglepő, hogy légúti allergiák esetén a sószobák nélkülözhetetlen asszisztensek. Rajtuk kívül azonban a sógőzök segítik ezt a környezettel folyamatosan érintkező szervünket, a bőrünket. Tanulmányok bizonyítják pozitív hatásukat az olyan epidermális problémákra, mint a dermatitis és a pikkelysömör.
Stressz- és sószobák
A testre gyakorolt gyógyító tulajdonságaikon túl a sószobáknak van egy másik érdekes hatása is. És ez a lelki egészségünkön múlik.
Sok szakember ajánlja a terápiát a krónikus fáradtság, a stressz és a gyenge immunrendszer ellen. Mellettük a sók jótékony hatással vannak a feszültség és az alváshiány okozta migrénre, fejfájásra.
Sok sószoba halk zenével, magasabb páratartalommal és hőmérséklettel, valamint receptornyugtató fénnyel egészíti ki a sók gyógyító hatását.
Sószobák – használati ajánlások
A sószoba terápiát általában szabályok szabályozzák. Lehet egyéni vagy csoportos, attól függően, hogy milyen problémával szembesülünk. Az különbözteti meg a legtöbb egyéb légúti kezeléstől, hogy felnőttek és gyermekek számára egyaránt alkalmas.
Egy fontos szabály, amit nem szabad elfelejteni, hogy ne vigyük túlzásba a sószobában való tartózkodást. Egy alkalom maximális ajánlott időtartama körülbelül 40 perc egy felnőtt és körülbelül 20 perc egy gyermek számára.
Ellenkező esetben fennáll a szervezet sóval való túltelítettségének veszélye. Ez az idő állítólag körülbelül 4 óra tiszta fenyvesben tett sétának felel meg.
Ne csak a sószoba előnyeit élvezzük, hanem a pihentető környezetet is!