SZPONZORÁLT TARTALOM
Tabutéma, hiszen sokszor inkább nem beszélünk róla, azt gondolva, hogy éppen elég nehézség egy otthon ápolt beteggel foglalkozni. A társadalom is inkább a szőnyeg alá söpri ezt a súlyos, ám életünkben folyamatosan jelen lévő problémát.
Az otthon ápolásról igen kevés szó esik a médiában és a köztudatban is szinte alig található róla információ. Ugyanakkor minden család életében eljön az a pont, amikor egy idős szülő vagy nagyszülő folyamatos ápolásra, felügyeletre szorul, vagy esetleg hosszabb, műtét utáni lábadozásban segítjük szerettünket.
A családokon emiatt óriási a teher, miközben a legtöbben információhiánnyal küzdenek. A mindennapok nehézségei és a pszichés teher nehezen viselhető, a megfelelő lelki támasz mellett viszont bizonyos termékek használata is megkönnyítheti az otthoni betegápolást!
Felnőtt betegápolás és érzéseink
Nemcsak fizikailag lehet megterhelő, de lelkileg is legalább ugyanolyan nehéz a felnőtt betegápolás. Számos érzelem, negatív érzés társulhat hozzá, ami teljesen természetes!
- Kettős érzések
A magatehetetlen, vagy műtétből lábadozó beteg ápolása óriási kihívás minden családtagnak.Persze erős bennünk a kötelességtudat, de közben felmerülhet az az érzés is, hogy ezt nem akarjuk csinálni. Hiszen nekünk is, a betegnek is lehetnek nehéz napjai, azaz előfordulhat, hogy a beteg nem teljesen együttműködő, vagy csak mi érezzük azt, hogy máshol szívesebben töltenénk az időnket. Lemaradhatunk baráti összejövetelekről, számos más programról.
- Harag, düh és türelmetlenség
Említettük, hogy lehetnek jobb, vagy nehezebb napok az ápolás során, valahogy nehezebb megy a napi rutin, az etetés, vagy fürdetés. Teljesen normális, ha dühösek, vagy türelmetlenek vagyunk a beteggel, fogadjuk el ezt az érzést is és tudatosítsuk magunkban, hogy ezek csupán pillanatnyi állapotok. Ugyanígy a betegek is lehetnek követelőzőek vagy makacsok, hiszen nagyon kiszolgáltatottak, így ők is türelmetlenekké válnak. Ilyenkor pedig könnyű haraggal reagálni.
- Monotonitás
Ha hosszú időn keresztül ápolásra szoruló betegünk van, akkor bizony minden napunk szinte egyforma. Kialakul egyfajta rutin, egy betegápolási szokásrend, amely az etetés, fürdetés, öltöztetés, gyógyszerek adagolása körül forog. Teljesen érthető, ha ez unalmassá válik és eluralkodik rajtunk a monotonitás okozta apátia. De ne feledkezzünk meg arról, hogy betegünk a TV-n vagy a telefonján kívül, rajtunk, velünk kapcsolódik a külvilághoz. Ezt szem előtt kell tartanunk, így csempészhetünk némi változatosságot a mindennapokba. Például a napi hírek megbeszélésével, vagy az ápolt által kedvelt témák boncolgatásával.
Ami segíthet: a tudatos hozzáállás
Ápolóként biztosan rengeteg hullámvölgyön megyünk keresztül, de próbáljuk meg tudatosítani magunkban, hogy betegünk kiszolgáltatott helyzetben van. Érdemes sokat beszélgetni a beteggel, felidézni a közös élményeinket, vagy őt kérdezni az élményeiről, ez jó alapja lehet egy pozitív kapcsolódásnak és általában ilyenkor mindenkinek jobb lesz a kedve, tehát könnyebb lesz folytatni a rutinfeladatokat. Amikor türelmetlenséget érzünk, azt is jó tudatosítani magunkban, hogy mi is kerülhetünk hasonló helyzetbe. Sokat számít a betegápolás során az empátia, a beleérző képesség, ezáltal türelmesebbek, megértőbbek lehetünk.
Ha nem csupán egy hosszabb műtét utáni lábadozásról van szó, hanem arról, hogy az utolsó útjára kísérjük a beteget, akkor érdemes arra is gondolni, hogy ez az időszak a lehető legbékésebb legyen számára. Töltsön sok időt szeretteivel! Amennyiben mi is vágyunk egy kis pihenésre és már nehéz a lelki teher, próbáljuk megszervezni családon belül egy „váltóműszakot”, vagy esetleg azt, hogy minden nap más-más családtag olvas fel betegünknek. De a közös filmnézés is remek program lehet.
Koncentráljunk a hétköznapokra és a praktikus megoldásokra!
Bármilyen nehéz is elvonatkoztatni az ápolás nehézségeitől, a praktikumra is gondolnunk kell! A különféle ápolási termékek hatékonyabbá és talán gyorsabbá tehetik a betegápolást. A megfelelő higiéniát is támogatják az egyszer használatos kiszerelések, vagy a különféle eldobható megoldások.
A mosdatás, bőrápolás kiemelten fontos fekvő betegek esetében, de számos etetést megkönnyítő megoldás is létezik már a piacon, mint például az eldobható előkék. Betegünk is sokkal jobban érzi magát tisztán, ápoltan, frissen, erre főleg ebben a nyári melegben még nagyobb hangsúlyt kell fektetni.
A tartós, felnőtt betegápolás mindenkit megterhel, pszichésen és fizikailag is, ám a fent említett tippek és eszközök segítségével némiképp könnyebbé tehető!