A fáradtság miatti balesetek száma az utakon és a munkahelyeken évről évre nő, komoly veszélyt jelentve mind a járművezetők, mind a gépkezelők számára. A Kaliforniai Egyetem, Berkeley mérnökei egy innovatív megoldással álltak elő: olyan fülhallgatókat fejlesztettek ki, amelyek képesek érzékelni az agyi aktivitás jeleit, amelyek a fáradtságot jelzik.
A technológia működése
A fülhallgatók az elektroenkefalográfiához (EEG) hasonlóan működnek, mérve az agy elektromos aktivitását. Beépített elektródáik érintkeznek a fülcsatornával, így érzékelik az alfa hullámokat, amelyek jellemzően akkor jelennek meg, amikor az ember lehunyja a szemét vagy elálmosodik.
Innovációk és kihívások
Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy olyan fülhallgatót fejlesszenek, amely különböző fülméretekhez és formákhoz is illeszkedik, valamint kényelmes viseletet biztosít. A kutatócsapat három különböző méretben készítette el a fülhallgatókat, melyek rugalmas elektronikát alkalmaznak a komfortos illeszkedés érdekében.
Kutatási eredmények és jövőbeni alkalmazások
A tanulmány során a résztvevők monoton feladatokat végeztek sötétített szobában, miközben a fülhallgatók folyamatosan mérték agyi aktivitásukat. Az eredmények azt mutatták, hogy a fülhallgatók pontosan érzékelték a fáradtság jeleit, még akkor is, amikor a jelminőség gyengébb volt.
Az eszköz nemcsak a fáradtság érzékelésére alkalmas, hanem a szívverés, szemmozgások és állkapocsmozgások mérésére is, így a jövőben akár alvászavarok diagnosztizálására is használható lehet.
Zárszó
Ez az új technológia forradalmasíthatja a munkahelyi és közúti biztonságot, mivel egyszerű és kényelmes módon biztosítja a fáradtság korai felismerését, ezzel megelőzve a potenciálisan halálos baleseteket.
A kutatás további részletei a ScienceDaily oldalán olvashatók.