A vércukorszint (más néven vérglükóz-szint) az adott pillanatban a vérben mért glükóz mennyisége. A glükóz a szervezetünkben a legfontosabb energiaforrás. Ennek szintjét számos tényező befolyásolja, beleértve a táplálékbevitelt, az aktivitást, a stresszt, az egészségi állapotot és a gyógyszereket.
A vércukorszintet millimol/liter (mmol/L) vagy milligramm/deciliter (mg/dL) mérőegységekben mérik. Az egészséges vércukorszint, éhgyomi állapotban, általában 4,0-5,4 mmol/L (72-99 mg/dL) között van. Étkezés után 1-2 órával, a vércukorszint normális esetben nem emelkedik 7,8 mmol/L (140 mg/dL) fölé.
A magas vércukorszint tünetei
A magas vércukorszint, vagy hiperglikémia, tünetei közé tartoznak:
- Fokozott szomjúság és szájszárazság: Akiknek magas a vércukorszintjük, gyakran tapasztalnak erős szomjúságot, ami nem csillapodik, hiába isznak sok folyadékot.
- Gyakori vizelési inger: A szervezet igyekszik megszabadulni a felesleges cukortól a vizeletben, ami gyakori vizeléshez vezet.
- Fáradtság és gyengeség: Ha a sejtek nem kapnak elegendő glükózt energiához, az eredmény gyakran fáradtság és gyengeség lehet.
- Homályos látás: A magas vércukorszint károsíthatja a szem idegeit és más szemproblémákat okozhat, beleértve a homályos látást.
- Fejfájás: A magas vércukorszint gyakran fejfájáshoz vezet.
- Gyógyulási problémák: A magas vércukorszint lassíthatja a sebgyógyulást és növelheti a fertőzések kockázatát.
- Fogyás: Bár paradoxnak tűnhet, a magas vércukorszint fogyáshoz vezethet, mert a szervezet a zsírraktárakat használja fel energiához.
Ha tartósan magas a vércukorszint, az súlyos szövődményekhez vezethet, beleértve a szívbetegségeket, a vesebetegséget, a látásvesztést és az idegkárosodást. Ha bármilyen hiperglikémia tünetét észleled, fordulj orvoshoz!