A máj a szervezet legnagyobb, létfontosságú mirigye, és egyben a szervezet anyagcsere-folyamatainak is központi szerve. A bélcsőből az anyagok többsége a májba jut. A májnak több feladata is van. Anyagcserét végez, szintetizál, táp- és hatóanyagokat raktároz és a káros anyagokat közömbösíti vagy kiválasztja.
Ha a máj valamiért nem képes a méreganyagokat kiszűrni, akkor a vérben is megjelenhetnek toxikus anyagok – és ezáltal az egész szervezetben.
A májban több tízezer apró járat található, amelyek segítségével a méregtelenítés végbemegy. Ezek a járatok eltömődhetnek máj- és epekövekkel. Ezért nagyon fontos, hogy a májat tisztán tartsuk – és figyeljünk a természetes májtisztításra.
Májtisztítás fűszerekkel
A fokhagymából egy kevéske is elég ahhoz, hogy aktiváljuk a májenzimeket. Ezek az enzimek pedig kitakarítják a testünkből a toxikus anyagokat.
Továbbá a fokhagyma tartalmaz allicint és szelént is. Ez két természetes vegyület, ami támogatja a máj tisztító hatását.
A kurkuma a máj „kedvenc” fűszere. A következő lencse főzelékhez adj hozzá egy kis kurkumát is.
A máj azonnal „rá fog harapni”. A kurkuma segíti a máj azon enzimtermelését, amik a táplálkozásunk rákkeltő anyagait „szűri ki”.
Citrusfélék és az alma
A grapefruit C-vitamin és antioxidáns tartalma is magas. Ezáltal segíti elő a máj természetes tisztító folyamatait. Jó megoldás lehet a frissen facsart grapefruit lé fogyasztása napközben.
A citromban és lime-ban is magas a C-vitamin tartalom, amely segítik a szervezetben lévő káros anyagok szintetizálását olyan anyagokká, amiket vízzel ki tud üríteni testünk. A reggeli limonádék hatékonyan serkentik a máj munkáját.
Az alma jótékony hatásait sokáig lehetne sorolni és hazánkban is sok fajtája elérhető. Magas pektintartalma és más kémiai összetevői segítségével az emésztőrendszerben képes a tisztítást elősegíteni. Ez megkönnyíti a máj munkáját.
Zöldségekkel a toxinok ellen
A cékla és a sárgarépa is nagyon sok növényi flavonoidot és béta-karotint tartalmaz. Ezek általánosan élénkítik a máj működését. A leveles zöldségek nyersen, főzve vagy akár italba keverve is kiválóan segíthetik a máj munkáját.
Ezek mind rendkívül magas klorofil tartalmúak, és a környezetükben lévő toxinokat magukba szívják. Továbbá képesek semlegesíteni a nehézfémeket, vegyi anyagokat és növényvédő szereket, amivel a májat is védik a túlterheltségtől.
Az avokadó egy szuperétel. Segíti a szervezet glutation termelését, amely a máj méregtelenítő folyamataihoz szükséges. A karfiol és a brokkoli a glükozinolát mennyiségét növeli, ami a máj enzim termelését segíti. Ezekhez hasonlóan a káposzta is a máj enzim termelését segíti elő.
Zöld tea és olívaolaj
A zöld tea nagyon sok katekint (növényi antioxidáns) tartalmaz. Ez a vegyület is segíti a máj működését, így az élvezet valóban egészségessé válhat.
A hidegen sajtolt olívaolaj mértékletes használata szintén jó hatással a szervezet méregtelenítő folyamataira – és ezáltal tehermentesíti a májat is.
Egyéb lehetőségek
A quinoa, a köles és a hajdina jó választás lehet a glutént tartalmazó lisztek helyett. Ugyanis a gluténos gabonák nagyon sok toxikus anyagot tartalmazhatnak.
A dió nagy mennyiségű arginin nevű aminosavat tartalmaz. A dió a máj ammónia szűrésében segít. Továbbá a dió omega-3 zsírsavat is tartalmaz, ami szintén jótékonyan hat a májra.