Hashimoto – minden, amit a betegségről tudni kell

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 5 perc

A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás egy autoimmun betegség, amely a pajzsmirigyet érinti. Az immunrendszerünk tévedésből megtámadja, és ennek következtében megnövekszik.

A megfelelő étrend és az egészséges életmód pozitív hatással lehet ennek az állapotnak a tüneteire. Ebben az esetben bizonyos táplálék-kiegészítők alkalmazása is jól működne.

Mi az a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás?

Ez egy autoimmun betegség, amelyben a szervezet magát a pajzsmirigyet roncsolja. Ez a limfocitákon keresztül történik (a fehérvérsejtek, amelyeket szervezetünk a betegségek leküzdésére termel), amelyek megtámadják ezt a szervet.

Immunrendszerünk egyik legfontosabb összetevője éppen a fehérvérsejtek. Állábúak – segítségükkel a limfociták felfogják a szervezetbe került idegen testeket, beépítik a citoplazmájukba, és ott elpusztítják.

A pajzsmirigy a nyakunk elején található, és pillangó alakú. Hormonokat termel, amelyek támogatják a szervezet minden szervének működését.

Ez azt jelenti, hogy az ideg- és emésztőrendszert is ez irányítja. A mirigy az anyagcseréért, valamint a szervezet fejlődéséért is felelős. Ezen okok miatt a megfelelő működése rendkívül fontos számunkra.

Ha Hashimoto-kórban szenvedünk, a pajzsmirigy idővel megnagyobbodik, és nem tud elegendő hormont termelni. Ennek eredményeként az egészség romlik, mert a szervezet számos testi funkciója lelassul.

Kit érint a betegség?

A pajzsmirigy problémái leggyakrabban középkorú nőknél fordulnak elő. Vannak olyan esetek, amikor a férfiak is érintettek, életkortól függetlenül. Néha a betegség gyermekeket vagy tinédzsereket érint.

Orvosi segítséggel megvizsgálhatjuk pajzsmirigyünket, így annak működési zavara is kimutatható lesz.

A Hashimoto-kór tünetei

Ez a betegség testünk szinte minden szervét érinti, ezért a tünete számtalan lehet. Néhány közülük:

  • ok nélkül hízunk
  • súlyos fáradtság
  • gyenge koncentráció
  • ritkuló, hulló haj
  • száraz bőr
  • lassú vagy szabálytalan szívverés
  • legyengült izmok
  • levegő hiánya
  • hideg intolerancia
  • magas vérnyomás
  • törékeny körmök
  • székrekedés
  • nyaki fájdalom
  • depresszió
  • szabálytalan menstruáció
  • szabálytalan alvás

Ha nem teszünk intézkedéseket a betegség kezelésére, az sokkal súlyosabb egészségügyi problémákhoz, például szívbetegséghez vagy kognitív károsodáshoz vezethet.

Hogyan befolyásolja az étrend és az életmód a betegséget?

Ez a két tényező nagyon fontos a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás kezelésében. Sokan még gyógyszeres kezeléssel sem tapasztalnak javulást. Vannak esetek, amikor a betegeknek nem is írnak fel gyógyszert, ha a hormonok egyensúlyban vannak.

A szervezetben fellépő gyulladásos folyamatok hatással vannak a Hashimoto-kórra, és gyakran összefüggenek az étkezésünkkel. Ha kerülünk bizonyos ételeket és táplálék-kiegészítőket szedünk, csökkenthetjük a betegség tüneteit.

A megfelelő étrend és az egészséges életmód csökkentheti az olyan kísérő autoimmun betegségek kockázatát, mint a rheumatoid arthritis, a sclerosis multiplex, a Heinz-szindróma, a pikkelysömör.

Élelmiszerrendszerek, amelyek jó hatással lehetnek ránk Hashimotoban

Számos különböző diéta segíthet a tünetek enyhítésében.

Glutén- és gabonamentes étkezés

Számos tanulmány szerint a pajzsmirigyproblémákkal küzdő embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki cöliákia (a vékonybél betegsége).

Emiatt jó, ha kerüljük a glutént és a gabonákat. A szakértők azt tanácsolják, hogy mindenkit, akinél Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladást diagnosztizálnak, gasztroenterológust is fel kell keresnie.

Ha úgy döntünk, hogy ezt a diétát követjük, korlátoznunk kell az árpa-, rozs- és búzatermékeket. A legtöbb tészta glutént tartalmaz, de vannak gluténmentes alternatívák is.

Az autoimmun protokoll diéta

Ez a diéta kifejezetten olyan autoimmun betegségekben szenvedők számára készült, mint a Hashimoto-kór. Kizár minden olyan élelmiszert, amely negatívan befolyásolná a szenvedőket, mint például:

  • tejtermékek
  • kávé
  • alkohol
  • tojás
  • diófélék
  • finomított cukrok
  • gabonafélék
  • keményítőtartalmú zöldségek – burgonya, gabonafélék (lencse, bab, rizs), cékla.

Egy tízhetes vizsgálatban 16 Hashimoto-kórban szenvedő nő követte az autoimmun protokoll étrendjét. A vizsgálat befejezése után azt vették észre, hogy a kellemetlen tünetek csökkentek, eredményeik javultak.

Ebben az üzemmódban az élelmiszerek kivonásra kerülnek, és a folyamatot szakembernek kell felügyelnie.

Hashimoto-kórban szenvedünk, érdemes elkerülni a tejtermékeket

A laktóz intolerancia gyakori a pajzsmirigyproblémákkal küzdő embereknél. Valószínűbb, hogy érzékenyek a tejtermékekben lévő fehérjékre, például a tejsavóra és a kazeinre. Ez a két fehérje ronthatja a bél permeabilitását.

Valószínűleg a nem megfelelő béláteresztő képességgel rendelkező személy immunrendszere támadóként ismeri fel ezeket a fehérjéket, és antitesteket termel ellenük.

Ilyenkor minden tejterméket ki kell zárnunk étlapunkról. Ez javítaná az emésztést, a pajzsmirigy működését és a szervezet gyógyszerfelvevő képességét.

Lehet, hogy nem vagyunk tudatában annak, hogy laktózérzékenyek vagyunk. Ezért, ha tejtermékek fogyasztása után a következő tünetek jelentkeznek, érdemes magunkat megvizsgálni:

  • duzzanat
  • puffadás (megnövekedett mennyiségű gáz jelenléte a gyomorban vagy a belekben)
  • hasmenés
  • hasi fájdalmak, gyakran kólikás

Célszerű orvoshoz fordulni, ha ezen tünetek bármelyikét észleljük.

Vigyázzunk olyan élelmiszerekre, amelyek gyulladásos folyamatokhoz vezetnek a szervezetben

A szervezetben fellépő gyulladás bármilyen formában károsítja a pajzsmirigyet. Emiatt érdemes kerülni azokat az ételeket, amelyek kiváltják őket. A zöldségek, gyümölcsök és halak azonban gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek. Lehetséges, hogy enyhítik a Hashimoto-kór tüneteit.

Miért jó ötlet otthon elkészíteni az ételeinket?

Így teljes mértékben tisztában leszünk minden összetevőjével, és ez segít egészségesebb életmódot folytatni. Az antioxidánsokat tartalmazó élelmiszerek, mint az áfonya vagy a spenót, szintén alkalmasak pajzsmirigy-problémák kezelésére.

Követhetünk-e keto diétát, ha Hashimoto-ban szenvedünk?

A ketogén diéta egy olyan diéta, ahol nagyon kevés szénhidrátot eszünk. A zsír a fő ételtípus, amelyre hangsúlyt fektetnek. Szervezetünk ketonokká alakítja át őket, és idővel alkalmazkodik ahhoz, hogy glükóz helyett használja őket energiává.

Ez a diéta nem biztos, hogy jól működik a Hashimoto-s betegek számára. Ennek az az oka, hogy agyunknak a pajzsmirigyet és a hormontermelést irányító részének glükózra van szüksége.

Ha továbbra is keto diétát akarunk követni, akkor módosítanunk kell, hogy az jó legyen nekünk. Naponta legalább 50 g szénhidrátot kell bevinnünk. A tejtermékek megengedettek ebben az étrendben, ami problémát jelentene a laktózérzékenyek számára.

A legjobb, ha orvoshoz vagy más szakemberhez fordulunk, aki egyéni keto diétát készít a Hashimoto-kór számára.

Milyen ételeket fogyaszthatunk?

Ha Hashimoto pajzsmirigygyulladásban szenvedünk, a legjobb, ha táplálóbb ételeket fogyasztunk. Úgymint:

Nem szabad elfelejtenünk, hogy a Hashimoto étrendje szigorúan egyéni. Vannak, akik kerülik a listán szereplő ételeket, például a tejtermékeket vagy a tojást.

Összefoglalva

A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Számos tünete lehet, és ez a legtöbb esetben negatívan befolyásolja a szenvedő életmódját.

A betegség mindenkinél eltérően halad, ezért orvosnak kell ellenőriznie. A betegséggel diagnosztizált emberek számára jó, ha betartják a megfelelő táplálkozási rendet, hogy enyhítsék a kellemetlen tüneteket.

Hasonló cikkek

Tájékoztató

 

Blogunk célja, hogy megbízható és érthető egészségügyi információval lássa el az olvasókat.

 

A honlapon megosztott cikkek és anyagok írásakor elsődleges szándékunk, hogy tudományosan alátámasztott, hiteles adatokon alapuló tájékoztatást nyújtsunk.

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes orvosi konzultációt.

 

Minden egészségügyi döntés meghozatala előtt kérjük, konzultálj orvosoddal vagy más szakképzett egészségügyi szakemberrel!

 

A weboldal tartalmát, ne használd öndiagnózisra vagy önkezelésre! Amennyiben egészségügyi problémával szembesülsz, haladéktalanul keresd fel orvosodat vagy hívj sürgősségi segélyszolgálatot!

© 2024, Egészség Életmód – Légy önmagad legjobb verziója